“Alpha Gaming” Nedir?

alpha-gaming

“Alpha Gaming” Nedir?

Alpha gaming, oyuna karşı, ortaklaşa oynanan (bkz. “Cooperative game”) oyunlarda diğer oyuncuların turlarına müdahale etmek, doğru hamlenin hangisi olduğunu dayatmaya çalışmak, bunu bazen “öğreten” olmak için samimiyetle, bazen de oyunu kaybetmeme hırsı ile ukalaca yapmak. “Alfa oyunculuk” kulak tırmalarsa bir başka Türkçe kullanım önerisi “Hükmedici oyunculuk” olabilir. Yapan kişi de (alpha gamer) “hükmedici oyuncu” olarak anılabilir.

 

alpha-gamer-humor

 

Aslında Kuzey Amerikan kutu oyun argosunda eşanlamlı olarak “quarterbacking” de kullanılıyor; Amerikan futbolunda oyunu idare eden oyuncuya (quarterback) göndermeyle, Türkçe’de “yıldız forvet” belki uyabilir.

 

Alfa oyuncu tipi, PandemicForbidden Desert gibi oyuncuların birbirleriyle rekabet etmediği, oyuna karşı beraber kazanıp kaybettikleri, dolayısıyla aslında tek başına bulmaca çözer gibi de oynanabilecek oyunlarda sık karşılaşılsa da, hemen her oyunda bulunabilir. Örneğin, Puerto Rico veya Twilight Struggle tarzı klasikleşmiş, açılış hamleleri kalıplaşmış oyunlarda alfa oyuncu, çaylak oyuncu ile rekabet etmesine rağmen “doğru hamle o değil, öyle yapılmaz, şunu yapsan para kazandırır” diye müdahale edebilir ki, dayanılır şey değildir. Ayarı vermek gerekebilir.

1 Yorum

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.