“Eurogame” Nedir?

Eurogame oyun

“Eurogame” Nedir?

Eurogame, hobinin Avrupa’da ve Kuzey Amerika’da yeniden canlandığı dönemde oyun ve oyuncu tiplerini ayırmak için birbirine tezat biçimde ortaya çıkmış iki yaygın sterotipten biri. (Diğeri için bkz. “Ameritrash game”). Türkçe kullanım için “Avrupa oyunu”, “Avroyun” veya daha doğrudan “Avrupa tarzı oyun” önerilebilir.

Daha olumsuz vurgular taşıyan Ameriçöp sterotipine tezatla yerleşmiş, öykü yerine oynanışın, oyunda kullanılan yenillikçi mekaniklerin ve bu mekanikler arasındaki etkileşimle ortaya çıkan zengin stratejik tercihlerin öne çıkarılması ile ilgili bir etiket bu. Esasında, kutu oyunların yakın tarihçesi ile ilgili yazılara bakarsanız, “rönesans” tabir edilen, Hasbro tarzı basit ve geleneksel oyun kalıplarından kopan bir sektörün popülerleşmesinin taşıyıcısı kıta Avrupasıdır. Daha da daraltırsak, Almanya’dan bahsediyoruz aslında, İki Klaus Dönemi diye tabir edelim: Catan (tasarımcı Klaus Teuber, 1995) ve Carcassonne’u (tasarımcı Klaus-Jürgen Wrede, 2000) janrı şekillendirici milat kabul edersek, “Avrupa tarzı oyun” ile ilgili kuralları Alman tasarımcılar koyar, diğerleri buradan evrilir.

Tanımladığımız kategorinin “sterotip” olduğunu unutmayın: Avrupa’dan çıkan her oyunu evrensel olarak tanımlayan özelliklerden bahsetmiyoruz, ama hobinin nasıl serpildiğini anlamayı kolaylaştıran oyun tasarlama biçimlerini tasvir ediyoruz. “Öyküsü yapıştırılmış” gözüken oyun, Ameriçöp kutbundan bakanlarından sık kullandığı bir tabir mesela.

Ortak bir başka özellik, şansın oyunda avantaj kazandırmasının azaltılmış olması. Şans faktörü tamamen ortadan kaldırılmıyor, yine belki zar atılıyor, kart çekiliyor, karo çekiliyor ama, oyuncunun yapabileceği tercihlerin, çalıştırabileceği oyun mekanizmalarının çeşitliliği ile, güçlenmeyi veya zayıf düşmeyi oyuncu kararlarının daha fazla yönlendirmesi sağlanıyor. Örneğin bir başka tipik Avrupa oyunu olan The Castles of Burgundy (tasarımcı Stefan Feld, 2011) oyuncuların iki tane altılı zar atmasıyla ilerler, ama atılan zarlar muhtemel dört farklı hamleden ikisini (zarların her biri ile bir hamle, aynı hamle iki kere yapılabilir) yapmaya izin verir ve böylece zarın belirleyiciliği yerine hamle türü tercihi öne çıkar.

Sterotip ile görece sağlıklı oyun kategorileştirmesi yapabileceğimiz diğer özellikler: (1) Avrupa tarzı kutu oyunlarda oyuncular oyundan çıkmaz, sonuna kadar oynarlar; (2) oyun parçalarında “küp” ve ahşap malzeme kullanımı yaygındır; (3) oyuncular birbirleri ile doğrudan etkileşime girmezler, çatışmazlar, puan rekabetinde kendilerini öne geçirici hamleler ararlar.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.