Captain Sonar

Merhaba Arkadaşlar, bugün size bahsetmek istediğim oyun Captain Sonar, 4 kişilik iki takım halinde oynanan oyunda, denizaltı mürettebatı olarak rakip takımın denizaltısını batırmaya çalışıyoruz.

 

Nasıl Oynanır?

Oyun iki farklı modda oynanabiliyor ancak benim oynadığım ve tavsiye edeceğim mod gerçek zamanlı, genelde gereçek zamanlı oyunlar daha kısa süreli(1dk,2dk,5dk) zamanlayıcılar ile oynanıyor, ancak bu oyuunda rakip denizaltı batana kadar 15-30 dakika arası sürebiliyor.

 

Her denizaltında 4 farlı rol bulunuyor, bu rollerin her biri kendi önünde mini bir oyun oynuyor, ancak kaptan, ikinci kaptan ve mühendis birbirleriyle koordineli hareket etmek zorundalar, 4. rol olan radyo operatörünün ise tek görevi rakip kaptanın verdiği komutları takip ederek, rakip denizaltının nerede olduğu anlamaya çalışmak. Kaptan geminin rotasını çizerken, ikinci kaptan gemi içerisindeki radar, torpido gibi sistemleri kullanıma hazırlıyor, mühendis ise bu sistemlerin kullanılabilir durumda olmasını sağlamakla yükümlü.

 

Gerçek bir parti oyunu

Oyun 2v2 3v3 ve 4v4 oynanabiliyor, ancak en keyifli hali 4v4, bunun dışında 3v3 de oynanabilir ancak daha düşük kişi sayılarında gerçek zamanlı modun düzgün şekilde oynanabileceğini düşünmüyorum.Oyunun daha düşük kişi sayıları için çıkmış farklı versiyonları da bulunuyor.

 

Captain Sonar oldukça orijinal bir şekilde basit mekanikleri tematik bir gerçek zamanlı oyuna çevirmiş ve doğru ekiplerle oynadığınızda oyun boyunca hiç azalmayan bir heyecan sunuyor, benim için kalabalık parti oyunları içerisinde en çok oyun oynuyorum hissi uyandıran oyun.

 

İki takım halinde 8 kişiye kadar oynanan kuralları çok karışık olmayan heyecanlı bir gerçek zamanlı oyun arıyorsanız kesinlikle tavsiye ederim.

 

Iren Berk Özalp

Bir cevap yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Hizmet Koşulları Gizlilik Politikası

2024 BoardGameTürkiye.com