Carcassonne

 

46
47
45

 

 

Carcassone, kutusunu yanınıza alıp her yere götürebileceğiniz basit ama bir o kadar da eğlenceli bir oyun. Öğrenmesi ve oynaması oldukça kolay olan bu oyunu hemen hemen her yaş grubuyla oynamak mümkün. Carcassone, adını güney Fransa’da surları ile ünlü bir orta çağ kentinden alıyor.

 

Oyun tahtası, tile sistemiyle, oyun ilerledikçe oyuncular tarafından oluşturuluyor. Oyuna, her zaman kullanılan tek bir arazi parçasıyla başlanıyor. Daha sonra, oyun parçaları yüzleri alta gelecek desteler halinde diziliyor. Her turda oyuncular yeni bir arazi parçası çekiyor ve onu açılmış olan diğer parçalara bitişik olarak yerleştiriyor. Yeni tile, dokunduğu yüzeylerdeki özellikleri genişletecek şekilde yerleştirilmelidir: yollar yollara, tarlalar tarlalara ve şehirler şehirlere bağlanmalıdır.

 

Nasıl Oynanır?

Her yeni tile yerleştirildikten sonra yerleştiren oyuncu, yeni yerleştirilen tile üzerine bir piyon (“follower” veya “meeple”) koymayı tercih edebilir. Yerleştiren oyuncu, başka bir oyuncu tarafından meeple konulmuş bir parça üzerine kendi piyonunu koyamaz. Bununla birlikte, rakip oyuncuların sahip olduğu bağlı olmayan arazi, şehir ya da yolların, bunları birleştiren parçaların yerleştirilmesiyle “paylaşılması” mümkündür. Örneğin, birbirine komşu ama bağlı olmayan iki şehir parçası üzerindeki piyonlar başka bir arazi parçasıyla tek bir alana bağlanabilir. Bu durumda bu iki piyonun sahibi olan oyuncular o şehrin puanını paylaşırlar. Bir bölgede en çok piyona sahip oyuncu tekrar o bölgenin (tarla, şehir ya da yol) tek sahibi olur. Şehirler ve yollar, sınırları daha fazla büyüyemeyecek kadar sonlandıklarında sahibi olan oyunculara oyun içerisinde puan kazandırırlar ve piyonlar o anda sahiplerine geri döner. Tarlalar ise oyun sonuna kadar puan kazandırmazlar bu yüzden bir piyonu tarlaya koyarken dikkatli olmakta ve o piyonun oyun sonuna kadar geri dönmeyeceğini bilmekte fayda var.

 

Son tile yerleştirildiğinde oyun biter. Tamamlanmamış yollar ve şehirler parça sayısına göre üzerinde piyon olan oyunculara puan kazandırırlar. Ayrıca oyun sonunda tamamlanmış her bir şehir tarla alanlarına yatırılmış piyon sahiplerine ek puan kazandırırlar. En çok puana sahip oyuncu oyunu kazanır.

Bir cevap yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Hizmet Koşulları Gizlilik Politikası

2024 BoardGameTürkiye.com