Deep Sea Adventure

1
2

Deep Sea Adventure oyununda, zengin olmayı umut eden bir grup zavallı kâşif, bazı deniz altı hazinelerini ele geçirmek için denizin derinliklerine dalıyor. Hepsi rakip ama bütçeleri tek bir denizaltı kiralamaya yetiyor ve hepsi denizaltıya ait olan tek bir hava deposunu paylaşıyorlar. Eğer oksijenleri bitmeden denizaltına geri dönemezlerse, bütün hazineleri denizin derinliklerine düşüyor.

 

Oyun Hedefi

 

Oyun 3 tur oynanıyor ve 3 turda en fazla puanı alan oyuncu oyunu kazanıyor. Denize daldıktan sonra, zar atarak oyun piyonumuzun (meeple) baktığı yönde ilerliyoruz. Üstüne geldiğimiz hazine parçasını istersek alıyoruz, almayabiliriz de bu bize kalmış. Hazine parçasını aldığımızda o parçanın yerine boşluk pullarından koyuyoruz. Bu hazinelerin arkasına oyun sonuna kadar bakamıyoruz. İstediğimiz bir aşamada geri dönmeye karar verip piyonumuzun yönünü denizaltıya çevirip o yönde ilerlemeye başlıyoruz. Sıra geldiği anda topladığımız her bir hazine sayısı kadar, denizaltıdan hava götürüyoruz (denizaltıda bulunan oksijen tablosundaki piyonu ilerletiyoruz). Ayrıca, attığımız zar toplamından taşıdığımız hazine parçası kadar düşüyoruz, yani hazine sayısı arttıkça denizaltına dönmek güçleşiyor. Bu arada belirtelim, iki zarla toplamda atabileceğiniz maksimum sayı 6 olabiliyor. Puan kazanabilmek için, topladığımız hazineleri denizaltına geri getirmemiz gerekiyor. Her turda sadece bir kere denizaltına geri dönebiliyoruz. Başka hazineler almak için yeniden denize dalamıyoruz.

 

Herkesin denize dalması, hazine toplaması ve geri dönmesi tamamlanınca ilk tur da bitmiş oluyor. Bu işlemi 3 kere tekrarladığınızda da oyunu bitirmiş oluyorsunuz. Bu aşamada geri getirilebilen hazinelerin arkasındaki puanlar toplanıyor ve en fazla puan toplayan oyuncu oyunu kazanıyor.

 

Oynanışı

 

Oyuncular sırayla 1-4 numaralı adımları gerçekleştirir. Oyuncular saat yönünde sıra ile oynuyorlar ve tüm oyuncular denizaltıya döndüklerinde ya da hava tamamen boşaldığında tur sona eriyor.

 

1) Geri dönüp dönmeyeceğinize karar verin.
2) Havayı azaltın (üzerinizdeki hazine sayısı kadar).
3) Zar atın ve piyonunuzu ilerletin.
4) Ara. (Zar kadar ilerledikten sonra aşağıdaki A-C’den birini seçin)
A) Hiçbir şey yapmayın.
B) Hazine parçasını toplayın.
C) Hazine parçasını geri bırakın(bulunduğunuz noktada hazine parçası yoksa yani daha önceden alınmışsa bunu yapabilirsiniz).

 

Deep Sea Adventure, oyuncu sayısı arttıkça eğlenceli hale geliyor çünkü denizaltıdaki havayı kullanmak sayı arttıkça güçleşiyor. Ancak iki kişi oynayarak da oldukça zevkli dakikalar geçirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Hizmet Koşulları Gizlilik Politikası

2024 BoardGameTürkiye.com