Forbidden Desert

9
10

 

Forbidden Desert; ailecek oynayabileceğiniz, bizce çocukların da çok keyif alabileceği şekilde tasarlanmış bir oyun.  Ayrıca aldığımız günden beri kutusuna hayranız. O annelerimizin dikiş kutusuna  benzer teneke bir kutu. Öyle şirin ve kaliteli ki, diğer kutu oyunları yanında hemen dikkat çekiyor. Keşke çocuk olsam dedirten ama oynarken de yaşa hiç bakmayan kutu oyunlarından. Dil gereksinimi o kadar az ki; yok desek yeridir. Ama, hani hiç yazı yoktu diyenler için, birkaç kartta yazan yazının hatırına var demiş olalım. (Gönül rahatlığıyla edinebilir dil bilmeyenler)

 

Aslında bu oyunun ilk versiyonu Forbidden Island (Kayıp Ada). Bir tür survival (hayatta kalma) oyunu.  Bu oyunu edinmeden direkt Forbidden Desert’i aldık. Dediklerine göre bu versiyonda eksiklerini gidermiş, oyun daha eğlenceli hale gelmiş. Oyunun en sevdiğimiz özelliklerinden biri, hepimiz aynı takımdayız bir nevi zamana karşı yarışıyoruz ve hep beraber toparlanıp kaçmaya çalışıyoruz.

 

 

Oyunun Hikayesi

Oyunun hikayesi şu şekilde; bir uçak kazası sonrası hiç de hoş olmayan bir çöle düşmüşüz. Bu çölden kurtulmak için birbirimize ihtiyacımız var. Her oyuncunun farklı özellikleri var. Yani birimiz oyun kareleri üzerinde daha hızlı ilerlerken,  diğerinin daha fazla suyu var.  Ha, yeri gelmişken su çok önemli bu oyunda. Bir oyuncunun suyu bitince ölüyor. Ve oyun otomatik olarak bitiyor. Dolayısıyla oyun boyunca birbirimizi kollamamız da çok önemli. Uygarlığa dönebilmemiz için, kumlara gömülmüş olan uçan geminin parçalarını bulmamız gerekiyor. Kum demişken, oyun boyunca her tur sonunda fırtına kendi turunu oynuyor. Bunun için hazırlanmış, kapalı şekilde kenara koyduğumuz bir fırtına destesi var. Bu desteden çıkan kartlara göre, bazı karelere kum blokları geliyor, su kaybediyoruz, ya da fırtına metrede ibreyi yükseltiyoruz. Fırtına metre ise; oyuna başlarken zorluk seviyesini, kaç kişi oynadığımıza bağlı olarak ayarlayabildiğimiz, buna göre bize kaç kart çekeceğimizi gösteren bir oyun parçası. Eğer oyunda hiç kum bloğu kalmazsa, ya da fırtına metrenin ibresi en üste ulaşırsa oyun bitiyor. Fırtına destesi bittiğindeyse, karıp tekrar oyuna devam ediyoruz.

 

Nasıl Oynanır?

Oyuncu kartları oyuna başlarken rastgele dağıtılıyor. Üzerinde çöl resmi olan oyun karelerini ortada bir boşluk bırakacak şekilde  5×5 olarak diziyoruz. En üst sıranın ortasından başlayarak elmas şeklinde sekiz adet kum kartını da yerleştiriyoruz. Oyunun her turunda, oyuncular bulundukları karenin kendisi veya değdiği karelerin üzerindeki kum bloklarını kaldırabilir, ilerleyebilir, araştırma yapabilir, parça bulduysa toplayabilir. Her oyuncunun toplamda 4 adet hareket puanı var. Bir kare araştırdığımızda, o karenin arkasını çeviriyoruz ve üzerindeki resme göre; eğer gemi parçası var ise (her parçanın iki resim var, iki resim de çıkmış ise parçayı alabiliriz) parçayı almak, dişli resmi var ise işimize yarayacak bir özel – yardımcı kart almak, su işareti var ise su almak gibi diğer hareketlerimizi yapabiliyoruz. Topladığımız özel kartları kullanmak da bir hareket puanı demek. Her oyuncu sırasını savdıktan sonra fırtına turu başlıyor. Kartta yazana göre, karelere yemi kumlar gelebiliyor, “Sun beats down” denen güneşin yakıp kavurduğu özel durumlar karşımıza çıkabiliyor ki, eğer tünel işareti olan bir karede değilsek veya elimizde buna karşı özel bir kart yok ise hop bir adet suyumuzu kaybediyoruz.  Eğer bir karede zaten önceden bir kum kartı var ise ikincisi geldiğinde arkasını çeviriyoruz(koyu kahve rengi). Bu da bu karede biri varsa, kuma gömülmüş demek. Yani oradaki kişi bu kumu kaldırmadan hareket edemez (ancak özellikli bir kartın var ise hareket edebilirsin).  Geminin gövdesinin bulunduğunu işaret eden kare açıldıysa, işte geminin gövdesi burada demektir. Eğer geminin tüm parçaları alındıysa, tüm oyuncular bu kare üzerinde toplanarak gemiye biniyor ve çölden kaçıyor.

 

Oynanma süresi olarak da gayet makul. Bir saatten az bir sürede oyunu bitirebiliyorsunuz. Oyun arkadaşlarınızla bir sonraki hamlenizi yapmak için tartışıyor ve beraberce kazanmak için gerekenleri yapıyorsunuz. Takım oyunu oynamayı sevenler için ideal bir oyun, kesinlikle tavsiye ederiz.

 

Ödüller:

 

Bir cevap yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Hizmet Koşulları Gizlilik Politikası

2024 BoardGameTürkiye.com