İçerik Ekleme Rehberi

Kutu Oyun-logo

İçerik Ekleme Rehberi

 

Bu rehberin amacı, BoardGameTürkiye veri tabanında neyin gerekli ve neyin yeterli olduğuna dair bir fikir vermektir. Bu kılavuzun amaçları doğrultusunda oyunlara, sürümlere ve eklentilere atıfta bulunulmaktadır.

 

İçerik eklemeden önce lütfen, oyun ekleme formundaki ilgili alanlardan, tasarımcı, sanatçı ya da yayımcı şirket bilgilerinin veri tabanımızda kayıtlı olup olmadığını kontrol ediniz. Eğer henüz kaydedilmemişlerse,“Sanatçı Ekle”“Tasarımcı Ekle” ve/veya “Yayım Şirketi Ekle” linklerini kullanarak bu bilgileri sitemize ekleyebilirsiniz. Ayrıca bu bilgileri ilgili içeriği girerken doldurduğunuz form üzerinden de ekleyebilirsiniz.

 

Oyun Nedir?

Oyun, bir veya daha fazla oyunculardan oluşan, bir hedefe yönelik, bireysel veya kooperatif oyuncu grubu tarafından gerçekleştirilen, kuralları ve malzemeleri yayıncı tarafından piyasaya sürülmüş, eğlenmeye yönelik faaliyetlerdir. Kısaca, genel olarak masa üstü oyunlar olarak tanımlayabileceğimiz oyunların tümüdür.

Bu tanımlamanın dışında kalan sporlar, aktiviteler ve bulmacalar gibi diğer eğlendirici faaliyetler sitenin konusu dışındadır.

Oyunla ilgili girilmesi gereken bilgiler, “Oyun Ekle” formunda mevcuttur. Ne kadar fazla alan doldurulursa içerik de o kadar faydalı olacaktır.

 

Eklenti (genişleme paketi) Nedir?

Bir eklenti, bir oyunun kurallarını ya da kapsamını genişleten, yeni kurallar ve materyaller bütünüdür.  Oyunu oynamanın farklı yolları olan ve oyunun diğer bileşenleri olan senaryo veya sürümden daha fazlasıdır. Bu oyunlar yayıncının ek kural setleri olarak da tanımlanabilir. Bu genişleme paketlerinin ek bileşenler içermesine gerek yoktur.

Yeni kurallar içermeyen minyatür ürünler (örneğin, ek minyatürler veya arka plan materyali içeren kitaplar) genişleme olarak düşünülmez. Bu eşyalar aksesuar olarak tanımlanabilir.

Bireysel senaryolar ve yeni temalar, sitenin “Eklenti Paketi Ekle” formu doldurularak paylaşılabilir. Eklenti eklerken lütfen ait olduğu oyunu belirtmeyi unutmayınız.

 

Versiyon nedir?

Bir oyunun, kuralları değişmeden, yapılan ufak tefek düzenlemelerle yeniden piyasaya sürümüdür. Farklı yayıncılar tarafından veya farklı ülkeler için farklı dillerde yayınlanması sonucu da oyun versiyonları ortaya çıkabilir.

Sitedeki  “Versiyon Ekle” formu kullanılarak paylaşılabilir. Yeni versiyon eklerken lütfen ait olduğu oyunu belirtmeyi unutmayınız.

 

Alım/Satım

Alım/Satım bölümümüzde oyuncuların kategorik arama yapmasını sağlayarak dağınık halde olan pek çok satışı bir çatı altında kolay erişebilir bir sunumla bir araya toplamaya çalışacağız. Bu bölümdeki satışlar sitemizden bağımsız, sadece üyelerin kendi arasında yapacağı alışverişlerle ilgili olacak. İlan vermeden önce, “Alım/Satım Rehberi’ne” bakabilirsiniz.

 

Fotoğraf Ekleme

Oyunların fotoğraf galerilerine kendi çektiğimiz fotoğrafları eklemek çok basit, yine de isterseniz “Fotoğraf Ekleme Rehberi’ne” bakabilirsiniz.