Kodama: The Tree Spirits

Kodama: The Tree Spirits, yaklaşık 30-40 dakika içinde oynayan 2-5 oyuncu için uygun bir soyut strateji oyunu. Oyun, tile döşeme sistemini kullanıyor. Kodama’da oyuncular, üç mevsim boyunca ağaçlarıını büyütmek için dal kartlarını stratejik olarak yerleştirerek birçok canlıyı ağaçlarda yaşatmaya ve ağaç ruhlarını mutlu etmeye çalışıyorlar. Her mevsim sonunda, oyuncuların her birine ağacın ihtiyaçlarına ne kadar iyi uyduğuna bağlı olarak bir Kodama (Ağaç Ruhu) tarafından puan veriliyor. Oyuncular, bitişik kartlara zincirleme ikonlar ekleyen dal kartları koyarak ve ayrıca belirli şartlar için puan veren Kodama kartları oynayarak puan kazanabiliyorlar. Ayrıca her mevsim için puanlamaya ek kurallar veya fırsatlar ekleyen “Hüküm” kartları da oyuna ayrı bir dinamik katıyor. Oyunun sonunda en yüksek puana sahip olan oyuncu oyunu kazanıyor.

 

oynanıs

 

Kutu İçeriği

 

Kodama standart ve deluxe olmak üzere iki versiyonla piyasaya sürüldü. Standart oyunda; 6 Trunk (gövde) kartı, 65 Branch (dal) kartı, 20 Kodama kartı, 12 Decree (hüküm) kartı; Ayrıca her mevsim için (İlkbahar, Yaz ve Güz) 4 kart. Ek olarak skoru tutmak için kullanılan 12 oyuncu token’ı, bir skor tahtası, mevsimleri ve turları takip etmek için 1 Sezon token’ı ve “Birinci Oyuncu” işaretçisi bulunuyor.

 

oynanış-2

 

Kurulum

 

Oyunun kuralları çok basit. Oyunun başında, her oyuncuya rastgele bir gövde kartı dağıtılıyor. Gövde kartlarının her biri diğerlerinden biraz farklı. Her bir gövde kartı benzersiz bir özellik simgesine sahip. Puanlama da gövde kartındaki ile aynı özelliğe sahip özellik üzerinden yapılıyor.

 

Skor tahtası, her oyuncu için 0’a sahip iki alandan oluşuyor ve masanın ortasına yerleştiriliyor. Mevsim işareti de Spring (Bahar) olarak ayarlanıyor. Oyuncular Gövde kartlarını masanın kenarında, önlerine gelecek şekilde yerleştiriyorlar.

 

Kodama kartları birlikte karıştırılıyor ve her oyuncuya dört tane dağıtılıyor. Her mevsim için hüküm kartları karıştırılıyor ve her mevsim için bir tanesi kapalı olarak masaya konuluyor. Kullanılmayan gövde, hüküm, Kodama ve oyuncu kartları kutuya geri konuluyor. Branch (dal) destesi karıştırılıyor ve üç adet açık olarak dağıtılıyor. İlkbahar mevsimi için başlangıç ​​oyuncusu üzerinde en çok yeşil olan oyuncu oluyor.

 

Nasıl Oynanır

 

Oyun üç mevsime ayrılıyor. Her mevsim üç aşamadan oluşuyor: Hüküm aşaması, Büyüme aşaması ve Kodama aşaması.

 

Hüküm aşamasında, ormanın koruyucuları o mevsim için kendine özgü şartlar belirliyorlar. Her mevsim için verilen hüküm kartları, arka yüzlerindeki işaretten belirleniyor. Hüküm çevriliyor ve o mevsimin başlangıç ​​oyuncusu hüküm kartını yüksek sesle okuyor. Mevsim sonunda, mevcut Hüküm kartı atılıyor ve bir sonraki mevsimin başında yeni bir kart çıkarılıyor.

 

Ardından, Büyüme aşaması başlıyor. Büyüme aşaması dört turn oynanıyor. İlk oyuncudan başlayarak, aktif oyuncu önündeki dal kartlarından birini seçiyor ve kartı kendi kişisel ağacına yerleştiriyor. Dal kartlarının yerleştirilmesi için:

 

  • Dal kartı, dalın devamı gibi görünmesi için başka bir kartın dalına dokunmalıdır
  • Yeni eklenen dal kartı yalnızca bir diğer karta dokunabilir
  • Dal kartı hiçbir özelliğin üzerine konamaz
  • Dal kartları masanın kenarından sarkmamalıdır
  • Bir oyuncunun 10 puandan fazla puan almasına neden olacaksa, Hüküm kartları tarafından verilen puanlar hariç, dal kartları oynanamaz
  • Dal kartı konulduktan sonra taşınmasına izin verilmez

 

Bir dal kartı yerleştirildiğinde, karttaki özellik simgelerine göre puanlanıyor. Simgeler şunları içeriyor: tırtıllar, ateş böcekleri, mantarlar, bulutlar, yıldızlar ve çiçekler. Bu bitişik kart dizisindeki ikonların her örneği için 1 puan alınıyor. Puanlar, yalnızca o sıradaki karta göre puanlanıyor. Bitişik kartlar gövdeye doğru paylaşılan özellik simgeleri bir kartta görünmeyene kadar devam eder. Yani, örneğin; gövdeye doğru devam eden 4 tırtıl ve 2 mantar simgesi varsa 6 puan alınıyor.

 

oynanış-3

 

Dal kartı atıldıktan sonra, dal destesinden yeni bir kart ekleyerek önünüzdeki alanı yeniden dolduruyorsunuz. Oyun bir sonraki oyuncu ile devam ediyor. Mevsim başındaki yuvarlak işaretçiyi, başlangıçtaki oyuncunun sırası geldiğinde bir boşluk yukarı oynatıyorsunuz.

 

Mevsim için son aşama Kodama aşaması. Sırayla, her oyuncu 4 Kodama kartından birini seçiyor ve puan kazanıyor. En çok puanı kazanmak için koşullara en uygun Kodama kartını seçiyorsunuz.

 

Kodama kartları bir kez puanlandıktan sonra kutuya atılıyor. İlk oyuncu işareti, en düşük puana sahip oyuncuya geçiyo; Eğer en düşük puanda birden çok oyuncu varsa, o anki ilk oyuncunun soluna yakın olan ilk oyuncu oluyor. Ardından bir sonraki mevsimin Hüküm aşaması ile yeni mevsim başlıyor.

 

Oyun üçüncü Kodama aşamasının sonuna kadar devam ediyor. Oyuncular elinde kullanılmayacakları bir Kodama kartı ile kalıyorlar. En yüksek puana sahip oyuncu kazanıyor ve Kodamalarını mutlu ve başarılı kılıyor.

 

 

 

Bir cevap yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Hizmet Koşulları Gizlilik Politikası

2024 BoardGameTürkiye.com