Panamax

Geçen sene ilk oynadığımda bile her şey net anlaşılır olduğundan kısa sürede oyunun tadı damağımda yer etmişti. Bir süredir de karşıma çıkmadığından sadece ismi aklımın köşesinde kalmıştı. Arkadaşımda olduğunu görünce hemen ödünç alarak kuralları gözden geçirip ilk fırsatta da oynadım. Arşivime dahil etmem gereken oyunlar listesinde yeri yükseldi. Amiga zamanında çok oynadığım Ports of Call sanırım bu oyunu sevmemdeki en önemli etken. Panamax, konteyner ile gemi ticareti üzerine, haritaysa geniş değil, Panama Kanalı’nı ele almış. Yükle & teslim et ve zara seçmeye dayalı aksiyon dışında hisse senedi ve noktadan noktaya hareket gibi destekleyici mekanikleri var.

 

panamax-2

 

Nasıl Oynanır?

Kanalda giriş-çıkış, su düzeyi dengelemek için seviye kilitleri önem taşır. İki farklı okyanusa açılan bu kanal, ticarette tüm Güney Amerika kıtasını dolaşmayı gereksiz kılıyor, yakıt ve tassarufu sağladığından da pek çok ticari gemi, burada sıra oluyor. Oyun yükle & teslim et mekaniğinin güzel bir örneği, ama güzel bir detay şirket hesabıyla kişisel hesabımızın ayrı tutulması ve oyunu sadece kişisel hesabımızda biriken para ve hisselerle kazanıyor olmamız. Şirketin nasıl iş yaptığının önemi yok, şirketi nasıl yönettiğimiz kişisel hesabımıza kazanç olarak dönüyor. Gemileri kanaldan geçirirken konvoy mantığında peş peşe diziyoruz. Akılcı oynamak için de en arkadaki gemiyi hareket ettirdiğimizde hepsi birden ilerliyor. Aksiyonlar ise seçilen zarların değeriyle belirleniyor; 1-3 arası gelen zarlar hareket etmeye, 4-6 ise görev kartları ve yükleme yapmayı; bunun yanı sıra 2-4 zar da idari karar (executive action) alarak aksiyon yapmayı salıyor. Hisse senedi satıldıkça senet fiyatlarının yükselmesi güzel bir değişken ve sonuç puana etki ediyor. Gemi kapasiteleri sınırlı, şirkete ait gemiler dışında farklı erkileri olan anonim gemiler ve askeri gemiler de var.

 

panamax

 

Son olarak

Oyun, hızlı oynanabiliyor, fazla düşünce kitlenmesi yaşatmıyor. Kuralları öğrenmek dışında da dil gerektirmiyor; kural kitabı daha iyi organize edilebilir ve kurallar netleştirilebilirdi, oyun sırasında bazı detayları bulmak zor oluyor. Ama oyunun kendisi orta seviyeli oyun sevenler için iyi bir çeşit olabilir.

 

panamax-3

 

Cem Gencer

Bir cevap yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Hizmet Koşulları Gizlilik Politikası

2024 BoardGameTürkiye.com