Patchwork

23
24

 

Patchwork, kolaylıkla yanınızda taşıyıp her yerde oynayabileceğiniz, iki kişilik, harika bir oyun.

Adından da anlaşılacağı üzere, farklı boyutlarda yama parçalarını birleştirerek, oyun sonunda en fazla puanı almanız gerekiyor.

 

Oyunda,

9×9’luk iki adet oyuncuların parçalarını tamamlayacağı kare yüzey,

Bir adet piyonların ilerleyerek oyunu tamamlayacağı zaman parkuru,

Çeşitli ebatlarda ve özelliklerde yama parçaları (tetrise benzer farklı şekillerde)

Oyuncu piyonları, belirteç piyonu ve de

Düğme parçaları var. (oyun parası olarak düşünebilirsiniz, oyun sonunda da elinde en çok düğme olan yarışmacı kazanıyor)

 

Nasıl Oynanır?

 

Oyuna, zaman parkurunu ortaya koyup yama parçalarını bir çember oluşturacak şekilde etrafına dizerek başlıyoruz. Başlangıç parçasının önüne, belirteç piyonunu koyuyoruz. Sıradaki oyuncu, saat yönünde belirtecin önündeki ilk üç parçadan birini satın alabilir ya da – alamıyor ise- diğer oyuncuyu zaman parkurunda bir kare geçecek şekilde ilerleyebilir. (Bu durumda geçtiği kare kadar düğme alır kasadan)

 

Her bir yama satın alındığında, belirteç piyonu son alınan parçanın yerine gelir. Böylelikle artık önündeki yeni 3 parça satın alınabilir hale gelir.

 

Aldığınız parçaları elinizdeki 9×9’luk yüzey üzerinde birleştirerek büyük bir yama yapıyorsunuz.

 

Patchwork oynarken parçaları elinizdeki düğmelerle satın alıyorsunuz. Parçaların üzerlerinde, kaç düğme ederi olduğunu ve zaman parkurunda kaç kare ilerlemeniz gerektiğini belirten rakamlar var. Ayrıca bazılarının üzerinde düğmeler var. Zaman parkuru üzerinde de tek parçalık yamalar göreceksiniz. Hangi oyuncunun piyonu o kareye gelir ise o tek parçanın sahibi olur. Bu tek parçalar, kendi yüzeyinizde kalan tek boşluklar için çok önemli. Peki nasıl düğme kazanıyoruz? Zaman parkurundaki düğme simgesi bulunan yerlere geldiğinizde, kasa size yama parçalarınızın üzerindeki düğme sayısı kadar ödeme yapıyor. Ya da daha önce belirttiğim gibi parça satın alamıyorsanız, board üzerindeki diğer oyuncuyu geçecek kadar ilerlediğinizde o kadar düğme alıyorsunuz.

 

Eğer kendi yüzeyinde bir oyuncu 7×7’lik bir kareyi eksiksiz bir şekilde parçalarla doldurursa, +7 ekstra puan alıyor oyun sonunda.

 

Zaman parkurunda iki oyuncu da final karesine ulaşınca oyun biter. Oyun sonunda, ellerindeki düğmelere ilaveten kendi yüzeylerindeki düğme parçaları toplanır.  Yüzeylerinde kalan boşluklar 2 ile çarpılarak bu toplamdan çıkarılır. Zaman zaman eksi ile de biten sonuçlara varabilirsiniz.  En fazla düğmesi olan kazanır.

 

İşte tüm bu, zaman parkurunda ilerleme, üzerinde düğme sayısı olan parçaları edinme ve elindeki düğme sayısını maksimumda tutma hesabı oyundaki stratejinizi belirlemenizi sağlayacak. Kimi zaman elinizde düğme veren çok parça olmamasına karşın, düğme zengini olmuşken, kimi zaman bir sürü düğme veren parçanın sahibi olmanıza karşın kendinizi meteliğe kurşun atarken bulabilirsiniz.

 

Bu keyifli oyunu ailenizle de arkadaşlarınızla da rahatça oynayabilir, küçük kutusu sayesinde istediğiniz her yere rahatça taşıyabilirsiniz.

 

 

Bir cevap yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Hizmet Koşulları Gizlilik Politikası

2024 BoardGameTürkiye.com