Scrabble

   
Scrabble .jpg
Scrabble 1.jpg
Scrabble 3.jpg
Scrabble 2.jpg
Scrabble .jpg
Scrabble 1.jpg
Scrabble 3.jpg
Scrabble 2.jpg
Scrabble .jpg
Scrabble 1.jpg
Scrabble 3.jpg
Scrabble 2.jpg
Scrabble .jpg
Scrabble 1.jpg
Scrabble 3.jpg
Scrabble 2.jpg

 

Klasik bir kelime oyunu olan Scrabble ‘da oyuncular, oyun tahtasında kelimeler oluşturmak için, ellerinde bulunan yedi adet harf parçasını kullanıyorlar.

 

Sözlük Önemli!

Oyun başlamadan önce,  bir anlaşmazlık durumunda kullanmak için bir sözlük belirlemek (Örn. TDK Türkçe Sözlük) sonradan çıkabilecek tartışmaların önüne geçebilir, biz genellikle telefondan çevrimiçi olarak açıyoruz ancak kelime bulma konusunda sözlükten yararlanmak pek de etik olmayacaktır.

 

Nasıl Oynanır?

Tüm harfleri kese içine koyun  ve karıştırın. Herkes bir harf çeker ve “A” harfine en yakın harfi çeken oyuncu oyuna başlar. Boş harfi çeken oyuncu her zaman ilk sırayı alır. Scrabble aslında oldukça basit kurallar içeriyor. Elimizdeki yedi harfi kullanarak oyun tahtası üzerinde anlamlı kelimeler oluşturmaya çalışıyoruz. İlk başlayan oyuncu, tahtanın ortasındaki yıldızlı kareyi kullanarak ilk kelimesini oluşturuyor ve oyun başlıyor. Bundan sonra her oyuncu tahta üzerindeki mevcut kelimelere bağlı olarak yeni kelime ya da kelimeler oluşturarak oyuna devam ediyor. Oyuncular kelime oluşturduktan sonra harf kesesinden, tahtaya koydukları parça sayısı kadar harf çekiyorlar, yani oyuncunun elinde her zaman 7 adet harf oluyor. Kelime bulmakta zorluk çeken oyuncular pas diyerek sıralarını geçirebilirler. Oyun sonunda kesede hiç harf kalmadığı zaman, oyun her oyuncunun pas geçtiği duruma kadar devam ediyor, herkes pas geçtiğinde de bitiyor. Oyun sonunda elimizde kalan harflerin puanlarını toplam puanımızdan düşüyoruz ve en yüksek puana sahip oyuncu oyunu kazanıyor.

 

Bunlara Dikkat!

Tahta üzerindeki bonus kareler, sadece bir defaya mahsus kelime ya da harf puanlarını katlayarak oyunculara bonus puanlar veriyorlar. Bonus puanı kullandığınız karede iki kelime oluşturmuşsanız o kareden 2 kere bonus kazanıyorsunuz. Oyuna ilk başladığımız yıldızlı kare de kelimenin 2 katı puan veren bir başka bonus kare. Günlük hayatta kullanılan tüm kelimelere (yabancı kökenli, arkaik, eski, konuşma dili, argo vb. de dahil olmak üzere)  izin veriliyor. Ancak, büyük harfle yazılan kelimeler, kısaltmalar, ön ekler veya sonekler, tireli veya kesme işareti gerektiren kelimeler kabul edilmiyor.

 

Basit görünse de oynadıkça tecrübe kazanılan ve pek çok taktik içeren Scrabble, özellikle aile arasında hoşça vakit geçirmek için bire bir…

 

Bir cevap yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Hizmet Koşulları Gizlilik Politikası

2024 BoardGameTürkiye.com