Scythe

75
82
76
83
77
84
78
79
80
81

 

 

Scythe, 1920’lerde Avrupa’da, büyük bir huzursuzluk zamanında geçiyor. İlk büyük savaşın etkileri hala devam ediyor. Ağır zırhlı mech’lerle savaşı körükleyen “Fabrika” olarak bilinen kapitalist şehir devleti, yakınlardaki birkaç ülkenin dikkatini çekerek kapılarını kapatmış durumda.

 

Scythe, 1920’lerde geçen ve alternatif bir tarih gelişimiyle kurulmuş bir tarım ve savaş oyunu. Scythe’da, her oyuncu, Doğu Avrupa’nın beş fraksiyonundan birini, kendi servetini kazanmaya ve gizemli fabrikanın etrafında kendi ırkının haklarını talep etmeye çalışan bir karakteri temsil ediyor. Oyuncular bölgeleri fetheder, yeni karakterler ve kaynakları toplarlar, köylüleri kazanırlar, yapıları inşa ederler ve savaşçı mech’leri harekete geçirirler.

 

Her Irk Faklı Avataj Sağlıyor

 

Her oyuncu, oyuna farklı kaynaklarla (güç, para, muharebe zırhı ve popülerlik), farklı bir başlangıç ​​noktasında ve gizli bir hedefle başlar. Başlangıç ​​pozisyonları, her fraksiyonun benzersizliğine ve oyunun asimetrik yapısına katkıda bulunmak için özel olarak belirlenmiştir (her fraksiyon her zaman aynı yerde başlar).

 

Oyun çoğunlukla bir savaş oyunu gibi görünse de aslında oyuncular arası çatışmalar oldukça az. Oyun daha çok bir ekonomi ve tarım oyunu çerçevesinde geçiyor. Oyunda, oynadığımız ırk kartının yanı sıra bir de inşa ve upgrade kartları var. Bu iki kart da oyun başında rastgele olarak dağıtılıyor, bu da strateji açısından pek çok farklı olasılığı oyunculara sunuyor.

 

Oyunda, oyuncular daha etkin hale gelmek için upgrade yapabilir, haritadaki konumlarını geliştirecek yapıları oluşturabilir, karakter yeteneklerini geliştirmek için yeni işe alımlar yapabilir, rakiplerin işgal etmesini önlemek için mech’ları harekete geçirebilir ve daha büyük tip ve kaynak miktarlarını elde etmek için sınırlarını genişletebilir. Oyunda yapılan farklı eylemler oyunculara yıldız kazandırıyor, 6 yıldız kazanan oyuncu doğrudan oyunu bitiriyor ancak oyun sonunda en çok puanı toplayan oyuncu oyunu kazanıyor.

 

Yıldız Kazandıran Eylemler

 

6 upgrade’i de tamamlamak
4 mech’i de oyuna sürmek
4 yapıyı da inşa etmek
4 askeri de toplamak
8 işçiyi de tahtaya yerleştirmek
Tamamlanmış 1 görev kartını göstermek
Çatışma kazanmak (en fazla 2 defa)
18 popülerliğe sahip olmak
16 güce sahip olmak

 

Kutu içeriği, board, minyatürler ve malzemeler oldukça kaliteli yapılmış. Kuralları dışında fazlaca yabancı dil gerektirmiyor. Oyunun tekrar oynanabilirliği oldukça yüksek. Bizim çok keyif alarak oynadığımız bir oyun olan Scythe, uzun süren oyunları seven 3-4 kişilik ekipler için oldukça ideal…

1 Yorum

  1. Steam punk elementleri iyi yedirilememiş bir oyun.Mechler yerine tanklar olsaydı da aynı şey.Pek o steam punk öğeleriyle birşey yaptığınızı hissetmiyorsunuz.Ayrıca mekanik dengeli olsun diye bir sürü “mantıksal” bağımlılıktan kaçınılmış.Biraz havada kalıyor.Zevk almadım oynarken.

Bir cevap yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Hizmet Koşulları Gizlilik Politikası

2024 BoardGameTürkiye.com