Terraforming Mars

Yine dairesel haritalı, bilim kurgu temalı, kolonileştirmeyi temel alan bir klasik daha, Terraforming Mars… Uzun zaman bilerek uzak durdum, bu kadar ‘işgalci’liğe dayalı oyunlara karşı biraz önyargılıyım sanırım. Ama Mars sonuçta başka bir ırka ait değil. ? Oyunun konusu da kullanışsız ve verimsiz topraklara sahip olan Mars’ı, yeşillendirip insanoğlunun işine yarar hale sokmak. Bunun için de çeşitli şirketlerden birini seçerek asimetrik güçlerle başlıyoruz.

 

game-session-1

 

 

Nasıl Oynanır?

Elimizde para dahil 6 farklı kaynağı yönetmek, alan kontrolü sağlayarak yayılmamızı sağlamlaştırmak söz konusu. Gezegenin ısısı ve oksijen miktarı belli seviyelere ulaşınca ve yeterli okyanus da gelişince gerekli şartlar yerine gelmiş oluyor ve oyun bitiyor. Oyunun renkliliğini ve çeşitliliğini, her tur satın alıp kullanabileceğimiz proje ve olay kartlarıyla sağlamışlar. Her tur, giderek artan bir gelirimiz oluyor ama bu geliri yeni projelere mi yatırsak, aktive ettiğimiz projeleri mi derinleştirsek, para veya alan zenginliğinden mi ilerlesek yoksa olay kartlarıyla gök taşı yağdırıp gezegendeki mikrop ve hayvan çeşitliliğini mi arttırsak gibi türlü farklı stratejiye yoğunlaşabiliyoruz.

 

game-session-2

 

game-session-3

 

 

Kutu İçeriği

Oyunun kaynak komponentleri özellikle kaliteli üretilmiş ve insanda bir sahip olma, dokunma hissi veriyor (kıymetlimiss…) ama oyuncu kartları biraz daha iyi olabilirdi, bunların üzerine laser şablon ekleyerek kaliteyi bir tık daha arttırabilirsiniz. Oyunun çeşitlenmesi için uydularda koloniler gibi expansionları var, ilk fırsatta onları da deneyeceğim. Aldığım sessiz fısıltılara göre yakında Türkçe olarak çıkabilecek olması, oyunun oynanabilirliğini kuşkusuz ki yükseltecek. Çünkü Diğer sevdiğim bir oyun olan Agricola gibi bu oyunda da kartlar, oyunun tüm temasını belirliyor ve İngilizce bilmek gerekiyordu; ama bu engel de yakında aşılmış olacak.

 

Cem Gencer

Bir cevap yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Hizmet Koşulları Gizlilik Politikası

2024 BoardGameTürkiye.com