Mysterium

12
19
13
20
14
21
15
22
16
17
18

 

 

“1920’lerde, yetenekli bir astrolog olan Bay MacDowell, İskoçya’daki yeni evine girdiğinde hemen doğaüstü bir varlığı tespit etti ve 7 saat boyunca hayaletle temasa geçti. Sonrasında eski bir gizemin kilidini açmak için sağlayabileceği ipuçlarını araştırdı. Maalesef bildiğimiz anlamda konuşamayan hayalet, öldürüldüğü anla ilgili vizyonları ancak kartlar aracılığıyla iletişim kurduğu medyuma gösterebildi.” İşte Mysterium sizi böyle bir atmosferle karşılıyor!

 

 

Oyun süresince, bir oyuncunun hayalet diğer oyuncuların da medyum rolünde oynadığı oyunda, oyuncular hayaletin nasıl ve kim tarafından öldürüldüğünü anlayabilmek için hayaletin onlara sunduğu imgeleri deşifre etmelidir: Suçlu kim, olay nerede gerçekleşti, hangi silah ölüme neden oldu? Bu soruların cevaplarını bulmak oyunu kazanmamızı sağlıyor. Hayaleti oynayacak oyuncu oyuna başlamadan seçiliyor. Bu aşamada, varsa tecrübeli bir oyuncunun hayaleti oynaması doğru bir karar olabilir.

 

Nasıl Oynanır?

 

Mysterium genel olarak 3 aşamadan oluşuyor. İlk aşamada suçlunun kimliğini, 2. aşamada olay yerini ve son aşamada da cinayet silahını bulmaya çalışıyoruz.

 

Hayaleti oynayan oyuncunun diğer oyunculara sunduğu kartlar yardımıyla bu soruların cevaplarıyla ilgili ipuçları ortaya çıkıyor. Medyum rolündeki oyuncular, bu kartlardaki imgeler yardımıyla, olası katil, mekân ve cinayet silahını tahmin etmeye çalışıyorlar. Bütün bu süreçte oyuncular ilk etapta başarısız olabilir. Çünkü imge kartlarındaki resimlerde pek çok obje olabiliyor ve hayaletin konuyla ilgili hangi açıdan bağlantı kurduğunu anlamak biraz güç olabiliyor ama oynandıkça ve oyuncular birbirlerini tanıdıkça bu sorun ortadan yavaş yavaş kalkıyor ve eğlence başlıyor.

 

Genel olarak “Cluedo” mantığında bir oyun gibi görünse de sadece imgelerle olayı çözmeye çalışmak “deduction” (çıkarım yapma) tarzı oyunlara yeni bir bakış açısı getiriyor. İlk oyunlarda biraz zorlansak da oyuna alıştıkça daha doğru tahminler yapmaya başladık diyebilirim. İlk seferlerde Mysterium’dan vazgeçmezseniz ilerleyen zamanlarda, tecrübeli ekiplerle gayet keyif alabilirsiniz.

 

Bu arada Dixit kartlarını da Mysterium’a dahil edebiliyorsunuz elinizde varsa…

 

Unutmayın, medyumlar ne kadar çok işbirliği yapar ve doğru tahminlerde bulunurlarsa, cinayeti ayrıntılarıyla çözmek o kadar kolay olacaktır…

Bir cevap yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Hizmet Koşulları Gizlilik Politikası

2024 BoardGameTürkiye.com